Follow us on Steam Follow us on FB Follow us on Twitter Subscribe on Youtube

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Ramazan Nedir? Anlam ve Önemi

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Ramazan Nedir? Anlam ve Önemi

  Ramazan
  Arapça’da çok sıcak anlamındaki ‘ramaza’ kökünden gelir. Bir inanışa göre de yaz sonunda güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına gelen ‘ramda’ kelimesinden türemiştir. Bu benzetmeyle Ramazan, inananları günahlarından temizler…

  Üç ayların sonuncusu olan Ramazan, on bir ayın sultanı ve ayların en kıymetlisidir. Çünkü bu ayda Kur’an indirilmeye başlanmış ve ay boyunca oruç tutmak farz (dinen yapılması emredilen) kılınmıştır.

  Kuran’ı Kerim‘de de ifade edildiği gibi bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi de Kuran’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Ramazan ayı içindedir. Ramazan’ın her gecesinin ibadetle dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir Gecesi‘nin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır. Nitekim Hz. Muhammed de bu son on güne ayrı bir önem vermiş ve aile fertlerini de uyandırarak onların ibadetle meşgul olmalarını istemiştir.

  Oruç, İslam’ın beş şartından biridir. Yılda bir ay, ramazan ayında, Allah’a kulluk ve ibadet amacıyla, tanyerinin ağarmaya başlamasından güneşin batışına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmeden ve orucu bozan başka şeylerden de nefsi koruyarak oruç tutulur. Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup; bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

  İftar; Allah rızası için farz veya nafile (fazladan, farz olmayan) oruç tutan bir Müslüman’ın, güneşin ufukta kaybolmasından sonra bir şey yiyerek veya içerek orucunu açmasına denilmektedir. Müslümanlıkta iftar etmeye, iftar vermeye ve iftar vaktine büyük kıymet verilmektedir. Nitekim, bir kimse Ramazan ayında bir oruçluya iftar verirse, günahlarının af olunduğuna; o oruçlunun sevabı kadar da ona sevap verildiğine inanılır.

  Oruç tutmak üzere gecenin son altıda birinde yenen yemeğe sahur denilir ki, bu vakit takvimlerimizde imsak vakti olarak belirtilmiştir.

  Fıtr sözlükte “orucu açmak”, fıtra da “yaratılış” anlamına gelir. Türkçede fitre şeklinde söylenen “fıtır sadakası”, Ramazan Bayramı’na kadar, temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanlar’ın kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir.

  İtikaf, Ramazan’ın son on gününü camide veya başka bir ibadet edilebilecek yerde yalnızlığa çekilerek devamlı ibadetle meşgul olmak demektir.

  Ramazan inananlara değer ve olgunluk kazandırabilecek ilâhî bir hediyedir. Oruçlu iken ağıza bir şey girmemesine dikkat edildiği gibi ağızdan çıkana da yani sözlere de dikkat edilmelidir. Dedikodu ve incitmeden son derece sakınılmalı ve orucun değeri azaltılmamalıdır.

  Teravih yirmi rekatlık bir namazdır. Teravih namazının yirmi rekat olduğu İslam alimlerinin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmektedir. Hz. Muhammed; “Kim Ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır?” buyurarak bu namazı teşvik etmiş ve kendisi de başlangıçta ashabına cemaatle kıldırmış, sonraları ise teravih namazı farz kılınabilir ve Müslümanlar’ın çoğunluğu da bunu hakkıyla yerine getiremeyebilir endişesinden dolayı tek başına kılmaya devam etmiştir.

  Ramazan ayında Kuran’ı Kerim’i anlayarak okumak, ibadet etmek (Allah’ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak) hatta bol bol tevbe ederek geçirmek inanana huzur verecektir.

Hazırlanıyor...
X